Наближається весна, а найбільшу небезпеку навесні можуть нести повені та паводки. За словами гідрометеорологів, навіть при незначній кількості опадів, затори на річках можуть призвести до затоплення територій.
Повінь — природне лихо, що виникає коли вода виходить за межі звичайного для неї басейну водойми. Повені на річках трапляються, коли вода переповнює річище і розливається по річковій долині. Часом повені також трапляються на озерах чи водосховищах.
Паводок — значне підвищення водності річки в межах річного циклу, що виникає нерегулярно; утворюється під час сильних дощів та під час відлиги.
Підтоплення — підвищення на окремих територіях рівнів підземних та ґрунтових вод і зволоження ними ґрунтів, що призводить до порушення умов проживання людей, господарської та виробничої діяльності.
Під час повені чи паводку особливо уважними повинні бути мешканці, які проживають поблизу водойм, у низинах, а також у зонах можливого затоплення.
При достатньому часі попередження паводку здійснюються заходи щодо підготовки і проведення завчасної евакуації населення та сільськогосподарських тварин, щодо вивозу матеріальних цінностей з районів можливого затоплення, про що оголошується спеціальним розпорядженням місцевих державних адміністрацій. Населення про початок і порядок евакуації оповіщається з використанням місцевих радіотрансляційних мереж і телебачення, через адміністрацію об’єктів господарювання. Населенню повідомляються місця розгортання збірних евакуаційних пунктів, строки прибуття на ці пункти, маршрути руху під час евакуації пішим порядком, а також інші відомості, що співвідносяться з місцевою ситуацією, очікуваним масштабом лиха, часом його упередження.
Раптовість виникнення повені викликає необхідність особливих дій і поведінки населення. При рятувальних роботах необхідно проявляти витримку і самовладання, суворо дотримуватись вимог рятувальників.
З метою недопущення нещасних випадків під час повені, попередження втрати і псування майна, населенню необхідно вжити таких заходів:
- уважно слухайте інформацію про надзвичайну ситуацію та інструкції про порядок дій;
- зберігатайте спокій, уникайте паніки, попередьте сусідів про надзвичайну ситуацію;
- не користуйтеся без потреби телефоном, щоб він був вільним для зв’язку з вами;
- швидко зберіть необхідні документи (у водонепроникному пакеті), цінності, ліки, продукти та інші необхідні речі;
- підготуйте змінний одяг та взуття, що не промокає;
- підготуйте матеріал, який знадобиться для будівництва пішохідних проходів;
- захистіть будинок, підвал чи погріб від потоку води, влаштувавши бар’єр з мішків з піском або глиною;
- переженіть худобу на підвищену місцевість;
- надайте допомогу дітям, інвалідам та людям похилого віку – вони підлягають евакуації в першу чергу;
- за можливістю негайно залишіть зону затоплення;
- перед виходом з будинку вимкніть електро – та газопостачання, загасіть вогонь у грубах. Зачиніть вікна та двері, якщо є час – закрийте вікна та двері першого поверху дошками (щитами);
- підніміться на верхні поверхи; якщо будинок одноповерховий, займіть горищні приміщення;
- до прибуття допомоги залишайтесь на верхніх поверхах, дахах, деревах чи інших підвищеннях; сигналізуйте рятувальникам, щоб вони мали змогу швидко вас знайти;
- перевірте чи немає поблизу постраждалих, надайте їм, за можливістю, допомогу;
- приведіть у належну готовність плавзасоби. За їх відсутності – спробуйте виготовити найпростіші плавзасоби із матеріалів, які є під рукою: колод, дошок, автомобільних камер, бочок;
- не переповнюйте рятувальні засоби (катери, човни, плоти тощо);
- потрапивши у воду, зніміть з себе важкий одяг і взуття, відшукайте поблизу предмети, якими можна скористатися до надходження допомоги.
Що робити після повені, паводка:
- переконайтесь, що житло не отримало внаслідок повені ніяких ушкоджень та не загрожує заваленням, що в будинку і навколо нього відсутні провалини, не розбите скло і немає небезпечних уламків та сміття;
- не слід користуватись електромережею до повного осушення будинку; електроприладами користуйтеся тільки після їх ретельного просушування;
- обов’язково кип’ятіть питну воду, особливо з джерел водопостачання, які були підтоплені;
- заборонено вживати продукти, які були підтоплені водою під час повені, позбавтесь від них та від консервації, що була затоплена водою і отримала ушкодження;
- все майно, яке було затопленим, підлягає дезінфекції;
- дізнайтесь у місцевих органах державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, що відповідають за надання допомоги постраждалому населенню.