Конституцією України визначено, що носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

З 24 лютого 2022 року триває повномасштабна війна в Україні. З метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, в країні введено воєнний стан та оголошено загальну мобілізацію. Загальна мобілізація – це оперативний механізм поповнення лав Збройних Сил, який проводиться одночасно на всій території України. Триває така мобілізація 90 діб з моменту оголошення, але може бути продовжена ще на 90 діб. З початку повномасштабного вторгнення воєнний стан та загальну мобілізацію продовжено вже вкотре – з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року до 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року.

Під час мобілізації призвати на військову службу можуть всіх військовозобов’язаних громадян України віком від 18 до 60 років, якщо вони не мають законних підстав для відстрочки або виключення з обліку. Начальник управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України полковник Роман Горбач повідомив, що мобілізують чоловіків, придатних за станом здоров’я та обмежено придатних, які мають досвід військової служби та тих, що не служили. Військовозобов’язаним необхідно з’явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки).

Якщо військовозобов’язаний відмовляється від повістки,  не з’являється для звірки військово-облікових даних, не виконує інших правил військового обліку – то до нього застосовується адміністративна відповідальність згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення.

За письмовим поданням начальника територіального центру комплектування та соціальної підтримки поліція може подати в розшук чоловіка, який ухиляється від мобілізації.

Якщо військовозобов’язаний пройшов звірку військово-облікових даних, медичну комісію для призову і уникає відправки до лав Збройних Сил України у військову частину, то в такому разі настає вже кримінальна відповідальність.

Відповідно до статті 336 Кримінального кодексу України кримінальна відповідальність наступає у разі ухилення від призову на військову службу під час мобілізації в особливий період і карається позбавленням волі на строк від 3 до 5 років.

 

Мобілізація в Україні триває