27Лют/18Вимк.

Правила безпеки на зимових водоймах

Щороку на зимових водоймах області виникають нещасні випадки з людьми. Не виняток – і цьогорічна зима. З початку року вже сталося 6 нещасних випадків, внаслідок яких загинуло дві людини, з них один неповнолітній. Чотирьох осіб вдалося врятувати.

Небезпека перебування на льоду зростає навесні, коли лід під дією сонця і талої води буде швидко танути.  Саме наприкінці зими та навесні трапляються відриви прибережного льоду з рибалками на Кременчуцькому та Дніпродзержинському водосховищах. На відірваних крижинах опиняються десятки чоловік.

Так, 24 лютого цього року близько 50 рибалок було знято з дрейфуючої крижини на Дніпродзержинському водосховищі поблизу с. Придніпрянське Кобеляцького району.

Незважаючи на теперішні морозні дні, попереду нас чекає весна, активне танення снігу  і руйнування  льодового покриву на водоймах. Тож, управління з питань цивільного захисту облдержадміністрації нагадує громадянам основні правила перебування на льоду:

- для однієї людини безпечним є лід синюватого або зеленуватого відтінку, товщиною більшою за 7 см;

- для групи людей безпечним є лід товщиною більшою за 15 см;

- слабкий лід - біля стоку води, поблизу кущів, очерету, під товстим прошарком снігу;

- дізнатись про товщину покрову можна за допомогою довгої загостреної палиці чи то іншого аналогічного предмета, який ви вільно можете тримати в руці. Ними можна проткнути  поверхню;

- міцність льоду перевіряють товстою жердиною, з силою ударяючи нею 2-3 рази в одне і теж місце. Якщо лід пробивається і на ньому з’являється вода, треба негайно зупинитися і повернутися назад тим же шляхом, сковзаючи по поверхні;

- ні в якому разі не можна виходити на тонку кригу;

- рибалкам не можна ловити рибу далеко від берега, поблизу вимоїн, пробивати поруч багато ополонок;

- любителям зимової риболовлі треба мати під рукою міцну мотузку 12-15 метрів із великою глухою петлею на кінці, тримати поруч з лункою дошку або велику гілку.

У разі відриву криги для збереження рівноваги присядьте, не наближайтеся до краю льоду і кличте на допомогу, дзвоніть по телефону за номером 101. Ні в якому разі не  перестрибуйте з однієї криги на іншу.

У випадку, якщо ви все ж провалились під лід, то не піддавайтесь паніці, стабілізуйте дихання. Широко розкиньте руки по крайках льодового пролому та утримуйтесь на плаву, уникаючи занурення з головою. Намагайтесь вилізти на лід, наповзаючи на його край грудьми і почергово витягуючи на поверхню ноги. Пристосовуйте своє тіло для того, щоб воно займало найбільшу площу опори. Вибравшись на лід, перекотіться і поповзом пересувайтесь до берега.

Якщо ж ви стали свідками того, що людина провалилася під лід, крикніть їй, що йдете на допомогу. Пам’ятайте, що наближатись до ополонки необхідно тільки поповзом, широко розкидаючи при цьому руки. Краще підкласти під себе лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і повзти на них. Кидати пов'язані ремені, шарфи або подавати дошку треба за 3-4 метра. Подавши постраждалому підручний засіб порятунку, витягайте його на лід і повзіть разом з небезпечної зони. Витягши людину, укрийте її від вітру і якнайшвидше доставте в тепле місце, розітріть, переодягніть в сухий одяг і напоїть чаєм.