Зараз ми всі проходимо через сташне випробування війною. Але в нас просто немає іншого вибору – вистояти, перемогти, відродитися і допомогти нашим дітям пройти через цей досвід. Діти потребують зараз особливої турботи та уваги. Через невеликий життєвий досвід і особливості дитячої психіки їм загрожує більше небезпек — фізичних та психоемоційних, ніж дорослим. І завдання дорослих — мінімізувати ризики та вберегти фізичне та психічне здоров’я дитини. Ще з перших днів війни Національна поліція України та Державна служба України з надзвичайних ситуацій почали інформування населення про виявлені на території нашої країни вибухонебезпечні предмети, а також дитячі іграшки, смартфони та інші цінні речі, начинені смертельно небезпечною вибухівкою. Крім того, під час військових дій існує ризик замінувань. Причому не лише у зонах бойових дій чи на окупованих територіях, але й вздовж евакуаційних шляхів.

        Як допомогти своїм дітям пройти крізь виклики війни та вберегти їх від мін та вибухівки?

«Не підходь! Не чіпай! Не панікуй! «Правило трьох Не»головне правило,  якому ви повинні навчити свою дитину. Саме таке просте правило є базовим та збереже  життя.

         Наступним кроком, має бути повідомлення про смертоносну знахідку. Зробити це можна за номером телефону: 101 (служба порятунку), 102 (поліція). Також можна скористатися мобільним застосунком «Розмінування України».

Завантажити додаток:
для Android: https://bit.ly/3OeQwxg
для Apple: https://apple.co/3HhV4B3

         Надайте фахівцям максимально вичерпну інформацію про підозрілий предмет: його опис, місце розташування, дату й час виявлення. Якщо є можливість, дочекайтеся прибуття рятувальників, спостерігаючи за підозрілим предметом з безпечної відстані та попереджаючи про небезпеку оточуючих.        Ознайомте свою дитину з короткою та зрозумілою інструкцією, як треба діяти, якщо ви натрапили на вибуховий предмет:

      1. Покажіть дитині фото найбільш розповсюджених вибухонебезпечних предметів, що вона запам’ятала, як вони виглядають:

  1. Введіть правило: не чіпати сторонні предмети (особливо якщо вони лежать без нагляду і виглядають покинутими). Поясніть дитині, як важливо бути пильним і не торкатися підозрілих предметів або покинутих іграшок, телефонів, побутових речей тощо. Домовтеся з дитиною: у разі, якщо вона помітить щось підозріле, вона має негайно повідомити про це комусь із дорослих. Поясніть їй, що ні в якому разі не можна не тільки чіпати ці предмети, а й наближатися до них чи кидати в них чимось. Вибухівкою може бути начинена навіть «звичайнісінька» на вигляд кулькова ручка. Ви можете сказати дитині так: «Зараз усі допомагають Збройним Силам України, тож всі мають бути пильними. Якщо побачиш якісь покинуті речі або щось дивне скажи мені, я дуже сподіваюся на твою уважність».
  2. Оминайте зелені насадження, пустирі, розвалини, покинуті домівки тощо. Якщо рухаючись по евакуаційному шляху, ви робите зупинку, не заходьте на узбіччя і не дозволяйте забігати на узбіччя дітям. 
  3. Розкажіть дитині про ознаки замінованих територій і попросіть її повідомляти дорослих, якщо побачить: сигнальні стрічки, дротяні розтяжки (зазвичай на рівні колін), знаки з черепом та кістками, а також з написом: «УВАГА, МІНИ!», «DANGER MINES!», «ВНИМАНИЕ, МИНЫ!». Водночас заміновані ділянки можуть не мати ніяких позначок. Тому поясніть дитині, що необхідно уникати й ділянок, які перелічені у попередньому пункті.
  4. Що робити, якщо дитина опинилася на замінованій ділянці? 
  • Не намагайтеся самостійно дістатися до дитини, аби звільнити її. Є великий ризик того, що ви можете підірватися самі на очах у дитини або погубити і себе, і її. Негайно зателефонуйте 101. До прибуття рятувальників заспокоюйте дитину голосом з того місця, де ви стоїте. 
  • Якщо ваше місто/село знаходиться під окупацією або в ньому відбувалися бойові дії, не дозволяйте дитині пересуватися вулицями самостійно. Навіть якщо це знайомі шляхи, якими дитина у мирний час ходила сама. 
  • Поясніть дитині, як діяти, якщо вона раптом опинилася на замінованій ділянці, а вас поряд нема. Не можна намагатися вийти самостійно, потрібно залишатися на місці нерухомо і голосно кликати про допомогу. У крайньому разі, якщо поряд нікого немає, потрібно йти назад повільно і обережно, максимально точно наступаючи на власні сліди. 

         Щоб зменшити ризики поранення чи загибелі дітей, Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) спільно з Міністерством освіти і науки України, Державною службою України з надзвичайних ситуацій та Міністерством внутрішніх справ України розробили для батьків, вчителів та дітей вебсайт «Все про мінну безпеку»https://bezpeka.info.

Про мінну безпеку дітям — правило трьох «Не»