Ожеледиця  – тонкий шар льоду на земній поверхні, що утворюється після дощу або відлиги при зниженні температури; також прозорий шар льоду, що утворюється внаслідок замерзання крапель мряки чи дощу на поверхні землі або предметів при температурі від 0 до -6 °C.

Наразі небезпека під час таких погодних умов зростає через відсутність вуличного освітлення, вимкнення світлофорів, що призводить до порушення руху транспорту на дорогах і вулицях. Тому закликаємо водіїв бути уважними, неухильно дотримуватися правил дорожнього руху, контролювати швидкість!

Пішоходам під час ожеледиці, щоб убезпечити себе та не стати учасниками дорожньо – транспортних пригод, нагадуємо про необхідність:

 • переходити дорогу з максимальною увагою, рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках, тримаючись правого боку;
 • за межами населених пунктів рухатися узбіччям чи краєм проїзної частини, йти назустріч руху транспортних засобів;
 • користуватися світловідбивними елементами – флікерами, сигнальним одягом, ліхтариками;
 • виходячи на дорогу з темного тротуару – підійти до краю проїзної частини, зупинитись на декілька секунд, надавши водіям можливість побачити себе, і лише потім – переходити дорогу;
 • не прогулюватися біля самого краю проїзної частини дороги, не перебігати проїзну частину дороги під час снігопаду та ожеледиці. В ожеледицю гальмівний шлях автомобілів збільшується у 4-5 разів і падіння перед автомобілем, що рухається, може призвести до фатальних наслідків.

Щороку найбільше людей травмується через необережне падіння на слизьких дорогах. Уберегтися від травм під час ожеледиці можна, якщо дотримуватися простих правил поведінки. 

 • Заздалегідь подбайте про своє взуття – для слизької погоди найкраще підійдуть черевики на рельєфній мікропористій підошві. Якщо такого взуття немає – наклейте пластир або ізоляційну стрічку на суху підошву і перед виходом натріть піском. Чоботи на підборах відкладіть для прогулянки сухим асфальтом.
 • Зверніть увагу на свою ходу – пересувайтесь повільно, ноги в колінах розслаблені, трохи зігнуті. Коли робите крок, наступайте на всю стопу, не піднімайте ноги високо – так ви краще відчуватимете поверхню, якою йдете. Намагайтеся не поспішати, дивіться під ноги. Пересувайтеся, наче лижник – невеликими ковзаючими кроками. 
 • Слідкуйте за рівновагою – спрямовуйте центр тяжіння тіла вперед, наче йдете проти вітру. Не тримайте руки в кишенях – це збільшує можливість впасти та отримати перелом або струс мозку. За можливості не носіть важкі сумки, аби звільнити руки.
 • Намагайтеся ходити тротуарами, посипаними піском або сіллю, обходити місця з похилою поверхнею. Піднімаючись чи спускаючись сходами, ставте на сходинки обидві ноги, а також тримайтеся за поручні. Не наступайте на каналізаційні люки – вони частіше за все вкриті льодом. Крім того, вони можуть бути погано закріплені і перевертатися, що додає небезпеки травмувань.
 • Якими б уважними ви не були, ризик впасти завжди залишається. Носіть шапку й капюшон – вони можуть пом’якшити падіння. При порушенні рівноваги швидко присядьте – це самий реальний шанс залишитись на ногах. Якщо утриматись на ногах не вдалось, падайте з мінімальною шкодою для свого здоров’я.
 • Постарайтеся згуртуватися та перекотитися – так ви пом’якшите удар об землю. Не намагайтеся врятувати речі, які несете в руках – здоров’я дорожче. Після падіння не поспішайте підвестися: огляньте себе, переконайтеся, що немає травм, попросіть перехожих допомогти вам. Якщо через деякий час ви відчуєте головний біль, нудоту, біль у суглобах, з’являться набряки або сильний біль у місці забиття – терміново зверніться до лікарні.

Як уникнути травм під час ожеледиці