На засіданні регіональної комісії з питань ТЕБ і НС обговорили стан забезпечення населення області якісною та безпечною для здоров’я людини питною водою та інші питання

17 грудня в облдержадміністрації відбулося засідання регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій  Полтавської області, яке в режимі відеоконференції провели заступники голови облдержадміністрації Максим Калінін та Євген Греков.

На засіданні затвердили План заходів територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади, місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування Полтавської області щодо підготовки та пропуску льодоходу, повені і паводків у 2022 році.

План розроблено з метою забезпечення готовності органів влади до оперативного реагування у разі загрози та виникнення надзвичайних ситуацій, пов’язаних із пропуском льодоходу, повені та паводків.

Далі учасники засідання розглянули стан забезпечення населення області якісною та безпечною для здоров’я людини питною водою.

Так, централізованим водопостачанням забезпечені всі міста та селища області, сільські території – на 30,3%.

Централізоване водопостачання споживачів здійснюється в основному з водоносних горизонтів підземних джерел. В області налічується 67 водозаборів та 930 артезіанських свердловин. Міста Кременчук та Горішні  Плавні забезпечуються питною водою з поверхневих джерел водопостачання водосховищ р. Дніпро.

В цілому, питна вода в області відповідає вимогам чинного стандарту. Але в ряді районів, водопостачання яких здійснюється з Бучацького водоносного горизонту, існує проблема щодо відхилень від вимог Державних санітарних норм та правил за вмістом фтору та іншими фізико-хімічними показниками.

За інформацією ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області, протягом 11 місяців 2021 року фахівці Головного управління комісійно перевірили 312 об’єктів водопостачання, з них централізованого – 260, децентралізованого – 52.

Серед перевірених об’єктів порушення виявлено на 136, з них централізованого водопостачання – 118, децентралізованого водопостачання – 18. Комісіями надані рекомендації власникам джерел водопостачання по усуненню виявлених недоліків.

За результатами лабораторних досліджень питної води із систем централізованого водопостачання у 8,5 % були виявлені відхилення за мікробіологічними показниками, у 32,8 %  – за санітарно-хімічними показниками. Високий відсоток невідповідних проб за санітарно-хімічними показниками обумовлений природним вмістом у підземних водоносних горизонтах хімічних речовин. Найчастіше виявляється перевищення по фторидах, сульфатах, хлоридах, вмісту сухого залишку.

За результатом обговорення питання комісія рекомендувала територіальним громадам утворити спеціалізовані комунальні служби з технічного обслуговування, експлуатації джерел і систем водопостачання на селі з метою забезпечення сільського населення доброякісною питною водою.

Управлінню житлово-комунального господарства та енергетики облдержадміністрації спільно з територіальними громадами необхідно запровадити програму моніторингу для здійснення поточної оцінки та управління за якістю питної води, що подається населенню.

Територіальним громадам, підприємствам, що надають послуги з централізованого водопостачання, потрібно забезпечити здійснення виробничого контролю якості питної води відповідно до технічного регламенту та надання результатів виробничого контролю до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області.

Крім цього, на засіданні обговорили хід ідентифікації та паспортизації об’єктів, які становлять потенційну загрозу виникнення надзвичайних ситуацій. Затвердили перелік потенційно небезпечних та хімічно небезпечних об’єктів,  об’єктів підвищеної небезпеки на території області, графіки впровадження систем раннього виявлення надзвичайних ситуацій.

Також учасники засідання затвердили План роботи регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Полтавської області на 2022 рік.