Протягом чотирьох днів в області через спалювання сухої трави сталося 95 пожеж, вигоріло 224 га сухої рослинності (оновлено)

З настанням теплої і сухої погоди населення області почало активно випалювати минулорічну траву як на присадибних ділянках, так і на відкритих територіях, що межують з лісовими насадженнями, вздовж доріг.

За останні чотири дні (з 26 по 29 березня) в області сталося 95 пожеж на відкритих територіях, внаслідок яких вигоріло 224 га сухої рослинності.

Зокрема, 29 березня в с. Мала Перещепина Новосанжарської селищної громади Полтавського району  внаслідок пожежі на відкритій території вигорів очерет на площі 45 га. Від знищення вогнем було врятовано три житлових будинки.

З початку березня на Полтавщині зафіксовано 128 пожеж на відкритих територіях, вогнем знищено понад 289 га сухої трави.

На жаль, спалюючи сухі залишки рослинності, люди не замислюються про негативні наслідки власних дій. А такі пожежі є небезпечними як для довкілля, так і для самих людей.

Так, негативними наслідками випалювання сухої трави є:

1. Нанесення шкоди ґрунту.

Висока температура знищує мікрофлору ґрунту, що збіднює його склад і порушує його структуру. Випалювання стерні і сухої рослинності посилюють процеси водної та вітрової ерозії земель, що призводить до деградації ґрунтів.

2. Отруєння повітря.

При згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється більше восьми кілограмів мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, чадний газ, окиси азоту, важкі метали та безліч канцерогенних сполук.

3. Шкода здоров’ю людини.

Разом з димом у повітря, а потім і в легені людини потрапляють важкі метали, різноманітні канцерогенні сполуки. Зокрема, діоксини – одні з найотруйніших для людського організму речовини. Це провокує загострення хронічних хвороб дихальної системи та виникнення нових, в тому числі й онкологічних, захворювань.

4. Пошкодження рослин.

Знищуються молоді пагони та корені рослин, насіння, пошкоджуються нижні частини дерев і кущів, їх прикоренева система, що може призвести до їхньої загибелі.

5. Знищення птахів, звірів, комах.

Вогнем знищуються кладки та місця гніздування птахів, дрібні тварини, що живуть у сухій траві: зайці, їжаки, плазуни, земноводні. Під час пожеж гине багато комах, які беруть участь у процесі утворення ґрунту.

6. Виникнення лісової чи торф’яної пожежі.

Нерідко при випалюванні сухої рослинності, стерні пошкоджуються полезахисні лісові насадження, виникають пожежі в прилеглих лісових масивах, при випалюванні очерету займаються торф’яні пожежі.

7. Загорання житлових будинків, господарських споруд.

Спалювання трави на присадибних ділянках поблизу житлових будинків часто переростає в неконтрольоване горіння, внаслідок чого загоряються житлові та нежитлові будівлі.

8. Загроза життю людей.

Нерідко спалювання сухої трави та сміття ставало причиною загибелі людей. Приміром, у 2019 році на Полтавщині внаслідок спалювання сухої рослинності загинуло 4 людини та 3 особи отримали опіки. У 2020 році випалювання трави та сміття спричинило травмування 2-х людей. 29 березня 2021 року поблизу смт Чорнухи Лубенського району, за попередніми даними, внаслідок необережного поводження з вогнем при спалюванні пожнивних залишків кукурудзи загинув чоловік 1959 року народження.

9. Виникнення дорожньо-транспортної пригоди.

Випалювання трави поблизу автодоріг погіршує видимість водіям та спричиняє дорожньо-транспортну пригоду.

Тож, зважаючи на зростаючу кількість пожеж, спричинених випалюванням сухої трави, Департамент з питань оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами облдержадміністрації закликає мешканців області суворо дотримуватися правил пожежної безпеки: не випалювати суху траву на відкритих територіях, не спалювати сміття та траву на присадибних ділянках поблизу господарських та житлових будинків.

Нагадаємо, що відповідно до статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення за самовільне спалювання рослинних решток на громадян накладається штраф у сумі від 3 060 до 6 120 грн, а на посадових осіб від 15 300 до 21 420 грн.

За підпал трави природно-заповідного фонду штраф для громадян складає від 6 120 до 12 240 грн, а для посадовців – від 21 420 до 30 600 грн.