На засіданні регіональної комісії з питань ТЕБ і НС обговорили проблемні питання весняно-літнього періоду

15 березня на засіданні регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Полтавської області розглянули ряд важливих питань весняно-літнього періоду.

Засідання в режимі відеоселектору з головами районних державних адміністрацій та керівниками органів місцевого самоврядування провів голова облдержадміністрації Олег Синєгубов.

На засіданні розглянули наступні питання:

1. Про заходи щодо запобігання та протидії масовим пожежам лісів, торфовищ і сільськогосподарських угідь.

2. Про стан підготовки місць масового відпочинку на водних об’єктах області до прийняття відпочиваючих.

3. Про забезпечення потреб населення та галузей економіки області водними ресурсами у разі настання маловоддя.

Як повідомив заступник начальника ГУ ДСНС України у Полтавській області Володимир Гришанін, протягом 2020 року в екосистемах Полтавської області виникло 1 730 пожеж, що на 62 % більше, ніж у 2019 році. Економічні втрати від цих пожеж склали понад 3 млн грн. Пожежами в екосистемах знищено:

– суху рослинність на площі більше 3 000 га (1 529 пожеж);

– лісових насаджень та лісової підстилки на площі більше 116 га (134 пожежі);

– поверхневих покладів торфу на площі більше 73 га (46 пожеж);

– сільгоспугіддя площею 201 га (21 пожежа).

З початку цього року станом на 14 березня на території області в екосистемах виникло 27 пожеж, що на 82 % менше, ніж за аналогічний період минулого року.

З метою запобігання виникненню пожеж в природних екосистемах на території області цього року комісія надала ряд доручень відповідальним виконавцям.

Зокрема, Полтавському обласному управлінню лісового та мисливського господарства, лісокористувачам усіх форм власності було доручено до 01.04.2021 року забезпечити створення та оновлення у лісових масивах мінералізованих смуг, протипожежних розривів, пожежних водоймищ і доріг протипожежного призначення, утримання в робочому стані систем дистанційного спостереження та спостережних веж, очищення лісових масивів від захаращень, насамперед прилеглих до населених пунктів, торфовищ та просік, де проходять повітряні лінії електропередач, нафто-, газо-, продуктопроводи.

Протягом пожежонебезпечного періоду мають бути введені  тимчасові заборони/обмеження під час встановлення IV-V класів пожежної небезпеки за погодними умовами на відвідування населенням лісових масивів і лісопаркових зон, в’їзд до них автотранспортних засобів, проведення лісозаготівельних та інших пожежонебезпечних робіт у лісових масивах.

Також буде встановлено цілодобовий моніторинг пожеж у природних екосистемах, зокрема з використанням систем дистанційного спостереження, безпілотних літальних апаратів, щоб забезпечити оперативне реагування на початкових етапах виникнення пожеж та загорянь.

Головному управлінню ДСНС України у Полтавській області необхідно провести перевірку стану готовності пожежних підрозділів лісокористувачів, територіальних громад, місцевої, добровільної та відомчої пожежної охорони, а також служби державної охорони природно-заповідного фонду до реагування на пожежі та загоряння.

Будуть створені рейдові (оперативні) групи, які патрулюватимуть ліси з квітня по листопад 2021 року.

Територіальним громадам, райдержадміністраціям необхідно буде влаштувати навколо населених пунктів, котеджних містечок, дачних і садових товариств,  розміщених у лісових масивах, захисні протипожежні смуги та мати в матеріальному резерві пальне для забезпечення у разі необхідності підрозділів місцевої пожежної охорони та ГУ ДСНС України у Полтавській  області,  які залучатимуться  до гасіння  пожеж в екосистемах.

Потрібно також активізувати через місцеві засоби масової інформації роз’яснювальну роботу серед населення стосовно введення тимчасових обмежень на відвідування лісових масивів, обов’язкового дотримання протипожежних заходів під час перебування в рекреаційних зонах.

Серед доручень – і розкриття злочинів, пов’язаних із підпалами у природних екосистемах, виявлення зловмисників та забезпечення притягнення їх до відповідальності.

Актуальним є і питання безпеки людей на воді, тому на засіданні обговорили стан підготовки місць масового відпочинку на водних об’єктах області до прийняття відпочиваючих.

За інформацією заступника директора Департаменту – начальника управління з питань цивільного захисту Віктора Стеблянка, за останні 5 років на водних об’єктах області загинуло 268 людей, у тому числі 26 дітей,  врятовано 152 людини.

З початку року в області сталося 11 нещасних випадків з людьми на водних об’єктах, внаслідок чого загинуло 7 людей, що на 75% більше, ніж минулого року, та  врятовано 8 осіб, у тому числі 2 дитини.

У 2021 році підготовка місць масового відпочинку до купального сезону буде здійснюватися за двома напрямками:

– підготовка місць відпочинку на водних об’єктах у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку;

– підготовка місць відпочинку на водних об’єктах для загального користування.

З метою запобігання виникненню нещасних випадків на водоймах у літній період комісія доручила територіальним громадам, райдержадміністраціям визначити та забезпечити обладнання місць масового відпочинку на водних об’єктах, пляжів відповідно до Правил охорони життя людей на водних об’єктах України, забезпечити розроблення місцевих програм рятування людей на воді у 2021 році та встановити контроль за їх виконанням (фінансуванням) та укласти угоди на постійне та обов’язкове аварійно-рятувальне обслуговування з аварійно-рятувальними службами, які пройшли атестацію в установленому порядку.