Обережно, чадний газ!

Протягом 10 лютого в області сталося 3 випадки отруєння людей природним та чадним газами, внаслідок чого загинуло 2 людини та постраждало 3 особи.

Так, у м. Кобеляки Полтавського району у приватному житловому будинку було знайдено тіло чоловіка 1968 року народження та жінки 1972 року народження. Попередня причина смерті – отруєння природним газом під час використання саморобного опалювального пристрою.

Того ж дня до приймального відділення Козельщинської центральної районної лікарні  з попереднім діагнозом: отруєння чадним газом доставлено 62-річну  мешканку с. Піски Кременчуцького району.

До приймального відділення Миргородської центральної районної лікарні  з попереднім діагнозом: отруєння чадним газом доставлено двох жінок 1997 і 1979 років народження, мешканок с. Трудолюб Миргородського району. Лікарі визначають стан потерпілих як середньої важкості.

Загалом з початку року на Полтавщині сталося 6 випадків отруєння чадним газом, в яких постраждало 10 осіб, з них 3 дитини, та 1 випадок отруєння природним газом, внаслідок чого загинуло 2 людини.

Кількість отруєнь чадним газом зростає під час опалювального сезону,  і частіше за все це стається через необережність під час користування приладами пічного та газового опалення. Адже чадний газ – це продукт неповного згорання будь-якого палива через нестачу кисню в зоні горіння.

Небезпека чадного газу

Чадний газ небезпечний тим, що його не можна відчути: він безбарвний і не має запаху. Потрапляючи дихальними шляхами до крові, він витісняє гемоглобін кисню. В результаті настає кисневе голодування тканин.

У газифікованому приміщенні наявність чадного газу можна виявити за кольором полум’я згоряння природного газу, яке з блакитного (синього) змінює свій колір на жовтий, або за допомогою сигналізатора загазованості.

Симптоми отруєння

Поява перших ознак та ступінь тяжкості отруєння оксидом вуглецю залежить від концентрації чадного газу в повітрі, яким дихає постраждалий, та тривалістю контакту людини з загазованим повітрям.

Невеликі його дози викликають погіршення світлової та кольорової чутливості зору, сльозотечу, сухий кашель, біль у грудині, почервоніння шкіри, прискорене серцебиття, сонливість, погіршення слуху, послаблення пам’яті, уваги, головокружіння, шум у вухах, запаморочення, головний біль (ніби «обруч» на голові), відчуття втоми і вповільнення реакції постраждалого тощо. Крім того, виникає відчуття тяжкості та пульсація в голові, потемніння та мерехтіння «мушок» в очах, шум у вухах.

При тяжкому отруєнні у людини порушується дихання, настають судоми, вона втрачає свідомість. При цьому, втрата свідомості настає поступово та супроводжується таким знесиленням, що навіть відчувши небезпеку, людина часто не може самостійно врятуватись.

Найбільш чутливими до чадного газу є діти, вагітні та люди із захворюваннями легень та серця.

Домедична допомога

У разі отруєння чадним газом необхідно:
– вивести або винести постраждалого на свіже повітря;
– викликати швидку медичну допомогу;
– забезпечити вільне надходження повітря до легень, розстебнувши одяг;
– якщо постраждалий притомний – дати велику кількість рідини (чай, вода);
– якщо постраждалий непритомний – піднести до носа змочену нашатирним спиртом ватку;
– у разі відсутності дихання необхідно зробити штучне дихання та непрямий масаж серця.

Як запобігти отруєнню чадним газом

– регулярно перевіряйте газові прилади, вентиляційні канали та димоходи на справність;
– не використовуйте газові плити для обігріву приміщень;
– не користуйтеся газовими водонагрівачами й опалювальними приладами при зворотній тязі;
– не встановлюйте електровитяжку у приміщенні, де працює газовий прилад з відводом продуктів згорання у димохід;
– частіше провітрюйте приміщення, де є газові прилади;
– перевіряйте наявність тяги в димоході;
– у помешканні з пічним опаленням відчиняйте заслінку в пічці;
– не залишайте двигуни автомобілів у роботі в закритих приміщеннях.

Обережно, чадний газ!