Як протидія пожежам в природних екосистемах – значне підвищення штрафів

Через ігнорування громадянами правил пожежної безпеки та нестачу опадів в Україні значно зросла кількість пожеж в природних екосистемах. Масштабні лісові пожежі виникли в Чорнобильській зоні, у Житомирській та Чернігівській областях.

У Полтавській області з початку року виникло 745 пожеж на відкритих територіях, внаслідок яких згоріло 2 137 га сухої рослинності та очерету, 19 лісових пожеж, в яких вигоріло майже 9 га верхового лісу та понад 66 га лісової підстилки, 8 торф’яних пожеж, де вогнем знищено 5,8 га поверхневих покладів торфу.

Зокрема, 13 квітня через горіння сухої трави пожежа виникла в лісовому масиві ПСП «Ковпаківець» Котелевського району, який займає площу близько 50 га. У пожежі вигоріло 20 га лісової підстилки. Через сильний вітер вогонь перекинувся на Опішнянське лісництво ДП «Диканське дослідне лісомисливське господарство», де вигоріло 4 га лісової підстилки. До ліквідації пожежі були залучені 14 одиниць техніки та 60 осіб підрозділів ДСНС та лісового господарства.

Оскільки причини цих пожеж – це, як правило, необдумані та необережні дії наших громадян, то, щоб вплинути на свідомість людей щодо дбайливого ставлення до навколишнього середовища, Верховна Рада України 13 квітня ухвалила законопроєкт № 2339 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою збереження довкілля (щодо посилення відповідальності за дії, спрямовані на забруднення атмосферного повітря та знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу)».

Прийнятий проєкт закону суттєво підвищує розміри штрафів за забруднення атмосферного повітря, знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу, порушення вимог пожежної безпеки в лісах та самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків.

Штраф за забруднення атмосферного повітря зростає з 1 700 – 3 400 грн до 30 600 – 61 200 грн.

Штраф за знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу підвищується з 5 100 – 8 500 грн до 91 800 – 153 000 грн.

Штраф за порушення вимог пожежної безпеки в лісах громадянами зростає з 85 – 255 грн до 1 530 – 4 590 грн.

Покарання за порушення вимог пожежної безпеки в лісах посадовими особами збільшується з 255 – 850 грн до 4 590 – 15 300 грн.

Штраф за самовільне випалювання рослинності або її залишків громадянами зростає зі 170 – 340 грн до 3 060 – 6 120 грн.

Штраф за самовільне випалювання рослинності або її залишків посадовими особами збільшується з 850 – 1 190 грн до 15 300 – 21 420 грн.

Як протидія пожежам в природних екосистемах – значне підвищення штрафів