Обережно, змії! « Управління з питань цивільного захисту Полтавської ОДА
18Тра/18Вимк.

Обережно, змії!

З настанням теплої погоди зростає кількість випадків, коли до лікарень потрапляють постраждалі від укусів змій. У травні цього року в області сталося два подібних випадки.

15 травня до травматологічного відділення Кобеляцької центральної районної лікарні з попереднім діагнозом: укус змії госпіталізований 42-річний мешканець с. Лебедине Кобеляцького району. Нині стан здоров’я потерпілого – задовільний.

17 травня на березі річки гадюка укусила 40-річного мешканця  с. Вільхове Зіньківського району. Лікарі оцінюють стан його здоров’я як середньої тяжкості.

Слід пам’ятати, що небажані зустрічі зі зміями можуть трапитися під час відпочинку на природі, походу в ліс або під час роботи на присадибній ділянці.

Змія зазвичай зустрічається в заболочених місцях, біля зарослих озер і ставків, у лісі. Також її можна зустріти у занедбаних кар’єрах, серед кам’яних руїн, у розвалених хатинках. Будучи нічними тваринами, удень змії ховаються в старих пнях, у копицях сіна, під каменями або стовбурами дерев.

У сонячний день змії полюбляють вигріватися на стежці, на пнях тощо. Якщо ви з необережності наступили на змію, то вона може вкусити вас. Дізнатися, яка змія вкусила – отруйна або неотруйна – можна за місцем укусу: від  неотруйної змії рана одна зубчаста, а від отруйної – дві круглі ранки.

Щоб запобігти нападу змії, управління з питань цивільного захисту облдержадміністрації  радить усім дотримуватися заходів безпеки:

- вирушаючи до лісу чи до інших місць, де можна зустріти змію, подбайте про захисний одяг: високі черевики, грубі вовняні шкарпетки, щільні штани, заправлені з напуском у взуття;

-  візьміть із собою палицю: перед тим, як ступити у траву, перевірте, чи не зачаїлася там змія;

- зустрівшись з гадюкою, не робіть різких рухів. Як правило, змії не атакують першими.

Якщо вас все ж таки укусила змія, у перші хвилини після укусу варто спробувати відсмоктати частину отрути з рани. Кров’янисту рідину, що відсмоктується, треба відразу ж спльовувати. Відсмоктування не можуть робити люди, у яких у роті є язви та ранки.

Ушкоджену кінцівку слід іммобілізувати, тобто знерухомити, наклавши шину  з підручних матеріалів на найближчі до місця укусу суглоби. Зняти усі каблучки та браслети, якщо укус припав на руку, оскільки вони будуть діяти як джгути.

Потерпілому потрібно пити багато рідини, щоб зменшити концентрацію отрути в організмі. На рану варто покласти лід або щось холодне, що зменшить больові відчуття. І головне – постраждалого якнайшвидше необхідно доставити у лікувальну установу.

Не можна робити припікання рани, надрізи, накладати джгут!

Якщо є шприц і ліки для ін’єкцій, то найбільш радикальним методом лікування буде миттєве введення протиотрутної сироватки, а також серцево-судинних засобів. Для людей, що чутливі до алергічних подразників, необхідно прийняти антигістамінні засоби.